Spis treści
Dolina Narwi
Narwiański Park Narodowy
Szlaki wokół parku narodowego
Podlaski Szlak Bociani
Tykocin
Łomża i okolice
Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi
Imprezy nad Narwią
Wszystkie strony

Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi
Bogactwo w dolinie

Okolice Łomży są tak malownicze, że w 1994 roku utworzono tu Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi. Cieszą oko zakola rzeki, starorzecza, kolorowe torfowiska i mokradła. Tworzą one dogodne warunki dla rozwoju rzadkich i zagrożonych wyginięciem roślin i zwierząt. Warto tu zwiedzić dwa rezerwaty: „Kalinowo” i „Wielki Dział”. Wąska Dolina w strefie Parku jest gardzielą przelotową tysięcy ptaków migrujących z Afryki do Tundry Syberyjskiej i Skandynawii. Północno-wschodnia część to obszar migracyjny łosi i jeleni.
Naturalne bogactwo doliny Narwi można poznać wybierając się do Muzeum Przyrody w Drozdowie. Wśród zbiorów zobaczyć można: trofea łowieckie, ekspozycje poświęcone narwiańskiej faunie i florze oraz wystawę akwarystyczną. Jego siedzibą jest zabytkowy dworek, do lat 30. XX w. własność rodziny Lutosławskich. W domu tym wychował się znakomity kompozytor Wiesław Lutosławski, część życia spędził tu Roman Dmowski. Stąd też dodatkową funkcją placówki jest dokumentowanie działalności ziemiaństwa łomżyńskiego (ze szczególnym uwzględnieniem rodziny Lutosławskich). Co roku w lipcu organizowany jest w muzeum Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża.


Żegluga Łomżyńska
W 2009 r. w Łomży, po blisko 30 latach przerwy, ruszyły rejsy statkiem "Bona" (gsm +48 502 565 084). Pod pokładem w razie deszczu czeka na pasażerów elegancka kabina z siedzeniami, ekranem plazmowym, kuchenką i toaletą. Poniżej mostku kapitańskiego, na zadaszonym stole z ławkami, można skosztować specjałów kuchni regionalnej. Rejsy są realizowane na zamówienie grup na dowolną trasę oraz w dni weekendowe regularne - do wsi Siemień. Również gondole na dobre zadomowiły się na Narwi – w Łomży firma Gondol-Jerzy (www.gondole.lomza.pl) oferuje rejsy gondolami na odcinku od ujścia Biebrzy (na wysokości miejscowości Ruś – naturalny punkt widokowy) poprzez Wiznę, Łomżę, Nowogród do Ostrołęki.

Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi
(Drozdowo, ul. Główna 52,  tel. +48 86 219 21 75, gsm +48 606 420 429) 

Sonda

Z jakiego powodu byłeś ostatnim razem w województwie podlaskim?
 

Kto nas ogląda?

Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość 

Ogłoszenia

Featured Links:
Joomla!
Joomla! The most popular and widely used Open Source CMS Project in the world.
JoomlaCode
JoomlaCode, development and distribution made easy.
Joomla! Extensions
Joomla! Components, Modules, Plugins and Languages by the bucket load.
Joomla! Shop
For all your Joomla! merchandise.